Światło IPL niszczy szybko namnażające się bakterie odpowiedzialne za zmiany zapalne w trądziku (działa podobnie do antybiotyków, które stosowane miejscowo lub ogólnie mogą jednak wywoływać szereg objawów niepożądanych niszcząc wątrobę i żołądek).
Odpowiednio dobrany impuls stymuluje układ odpornościowy organizmu do walki z bakteriami. Substancja zwana porfiryną (wydzielana przez bakterie) jest chromoforem pochłaniającym energię światła  – w rezultacie skóra jest oczyszczona już po kilku zabiegach. Zabiegi są bezpieczne. Z reguły potrzebne jest 5-6 zabiegów co 1-2 tygodnie. Zabiegi IPL mogą być również stosowane jako środek zmniejszający ilość podawanych środków farmakologicznych. Technologia IPL sprawdza się nawet do usuwania przebarwień potrądzikowych dla ciemniejszych typów skóry.
Należy pamiętać o intensywnym nawilżaniu skóry i ochronie przeciwsłonecznej.
LECZENIE TRĄDZIKU RÓŻOWATEGO (wczesnej fazy) IPL iPulse 200+
Leczenie polega na serii naświetlań urządzeniem IPL obszarów dotkniętych trądzikiem. Zabiegi wykonywane są co 3-4 tyg., aż do osiągnięcia znaczącej poprawy. Długie przerwy między zabiegami nie zmieniają skuteczności leczenia, lecz jedynie je wydłużają. Jest to seria ok. 4-5 naświetlań. Bezpośrednio po zabiegu następuje zaczerwienienie i obrzęk, które mijają po kilku dniach. Seria zabiegów powoduje znaczne zmniejszenie zaczerwienienia skóry i wszelkiego rodzaju dolegliwości związanych z trądzikiem różowatym. Jednak jeśli jest taka potrzeba to serię należy powtórzyć np. za pół roku.
Uwaga !
Chorzy z trądzikiem różowatym powinni unikać m.in.:
  • jedzenia bardzo gorących, pikantnych potraw
  • picia gorącej mocnej herbaty, kawy oraz alkoholu
Wszystkie wymienione czynniki nasilają i tak już zaburzoną grę naczyniowo-ruchową oraz zaostrzają przebieg choroby. Poza tym skóra z trądzikiem różowatym wymaga używania bardzo delikatnych, łagodnych kosmetyków. Kremy powinny być pozbawione barwników
i substancji zapachowych.